מערכת לניהול קמפיין בחירות – ניר ברקת

בחירות מוניציפליות לראשות עיריית ירושלים 2013

הבחירות המוניציפליות לעיריית ירושלים בשנת 2013 נחשבו למותחות וטעונות במיוחד. כאשר כל קול בבחירות אלו היה חשוב ומשמעותי, הטכנולוגיה במטה ברקת שיחקה תפקיד חשוב מאוד.

אלעד מערכות היא האחראית על פיתוח מערכת ניהול הבחירות ששימשה את מטה ניר ברקת, בבחירות המוניציפאליות האחרונות. המערכת מבוססת על פלטפורמת MS CRM 2011 ומתממשקת עם שלוש אפליקציות מובייל שונות, המותאמות לכל סוגי המכשירים והפלטפורמות, האפליקציות פותחו ע"י אגף המובייל באלעד. את תשתית המחשוב סיפקה חברת טריפל סי, המבוססת על וירטואליזציה מבית VMware.

המערכת שימשה כפתרון ייחודי ומקיף לתכנון והרצת קמפיין בחירות מוניציפאליות וארציות. אפליקציות המובייל שימשו את פעילי המטה שעברו מדלת לדלת בחודשים שקדמו ליום הבחירות, מיפו ואפיינו תומכים פוטנציאלים. הנתונים עברו אוטומטית למערכת ה-CRM וכך התאפשר ניהול נתוני התמיכה, פילוחם ומיפוי קהל הבוחרים, לשם מיקוד מסרים רלוונטיים לקבוצות מזוהות, לקראת יום הבחירות ובמהלכו.

ביום הבחירות, נעשה שימוש רב במידע שנאסף במהלך תהליך המיפוי ובמידע שהועבר בזמן אמת באמצעות אפליקציות המובייל הייעודיות כגון, נתוני הצבעה שהועברו, התפקדות הפעילים בקלפי ועוד. ניטור זה איפשר למטה לדעת בזמן אמת מי מהתומכים הצביע ומי זקוק להמרצה, האם יש תקלות בשטח ולאן לנייד את הכוחות, בנוסף קבלת תמונת מצב מיידית על תוצאות האמת.

הפיתרון

אלעד מערכות פיתחה מערכת מבוססת מובייל ו-CRM עבור מכשירי iOS ו-Android (טאבלטים וסמארטפונים) המאפשרת לנהל קמפיין בחירות משלב זיהוי הבוחרים ועד לניהול יום הבחירות עצמו.

המערכת מורכבת ממספר אפליקציות המהוות את הפתרון כולו:

  1. אפליקציית סקר מקדים.
  2. אפליקציית ממריצים.
  3. אפליקציית חבר ועדה (קלפי)

האפליקציות מתממשות לשכבת שירותים מעל מערכת Microsoft Dynamics CRM בעזרתה ניתן למפות את הבוחרים הפוטנציאלים כשלב מקדים, לזהות מי מהם הצביע בזמן אמת ואת מי יש להמריץ לצאת ולהצביע ביום הבחירות.

בשלב הראשון מבוצעת עבודה מקדימה להגעה לקהל הבוחרים בחודשים הקודמים ליום הבחירות באמצעות אפליקציית – סקר מקדים. ניתן להזין לאפליקציה כל סוג של שאלון (סקר) המכיל שאלות ותשובות פתוחות או סגורות (אמריקאיות) בעזרתו ניתן לאפיין ולזהות מי מהמצביעים הפוטנציאלים תומך במועמד ומי לא. באמצעות האפליקציה יכול הסוקר לראות את הבוחרים שבאחריותו. המידע אשר מוזן מהאפליקציה בעזרת סוקרים מדלת לדלת (או טלפונית) מועבר למערכת ה-CRM, נשמר שם ומוצג בתצורת טבלאות המאפשרות חיתוכים שונים על המידע כמו גם גרפים ויזואליים. וכך ניתן לראות את האזורים "הירוקים" (התומכים) בעיר ואת האזורים "האדומים". מעבר לאיסוף המידע החשוב, שלב זה חשוב בפני עצמו כי הוא תורם להייפ סביב המועמד.

ביום הבחירות, משקיפי הקלפי, מדווחים בזמן אמת בעזרת אפליקציית- חבר ועדה, מי הגיע להצביע, בעיות שונות בקלפי, צורך בהחלפת הנציג וכו'. המידע מועבר אל ה-CRM ובזמן אמת מאפשר למנהלי מטה הבחירות לראות על פי סטטיסטיקה את אומדן המצביעים "הירוקים" ו"האדומים" ובכך לראות מבעוד מועד את אחוזי ההצבעה למועמד ולאחרים, לנייד את הכוחות למקומות הנחוצים ולהגיב בזמן אמת לבעיות שצפות מהקלפיות.

בחלק השלישי, מצביעים פוטנציאליים שהזדהו כתומכים במועמד וטרם יצאו להצביע מומרצים ע"י הנציגים באמצעות אפליקציית ה- ממריצים. האפליקציה מראה לסוקרים מי עדיין לא הצביע, מתי הוא תכנן להצביע והאם כבר הומרץ. הסוקרים עוברים מדלת אל דלת או בעזרת מכשיר הטלפון לצאת ולהצביע על מנת להגדיל את אחוז התמיכה במועמד.

המערכת כולה עובדת בסנכרון מלא ושימשה ביום הבחירות המאתגר עבור עיריית ירושלים באוקטובר 2013. חשוב לציין שהמועמד אשר השתמש במערכת – זכה בבחירות.

לדברי זוהר זולר ממערכת הבחירות של ניר ברקת: "המערכת שפיתחה עבורנו אלעד מערכות הייתה הצלחה גדולה עבורנו. באמצעותה יכולנו למפות, לנטר ולעקוב אחר הבוחרים והתהליך עצמו. אנו מודים לאלעד על המאמץ שהשקיעה כדי לבנות עבורנו את הפתרון המתאים ביותר, שסייע לנו לאורך כל תהליך הבחירות וגם לאחר מכן".

לדברי שי עינת, CTO באלעד מערכות: "מאמץ הפיתוח התכנס בסופו של דבר ליום (בחירות) אחד והיה זה מצב מאתגר של הצלחה או כישלון מבחינת תפקוד המערכת ללא הזדמנות חוזרת. באמצעות בניית מערכת התומכת בדרישות הלקוח וליווי ע"י צוות מומחים של אלעד מערכות, יום הבחירות עבר בהצלחה גדולה והמערכת הוכיחה עצמה כהשקעה משתלמת ביותר."

לדברי מיקי שטרקמן, מנהל תיקי לקוחות בענן בטריפל סי: "חברת טריפל סי עבדה בצמוד לאלעד מערכות במטרה לספק את מענה התשתית למערכת בחירות גדולה כשל ירושלים. מערכת הענן שהותאמה ללקוח מסופקת עם האפשרות להגדיל את משאבי המחשוב בצורה מיידית במקרה של עומס המערכות, הצלחת מערכת הבחירות הייתה תלויה בעבודה משותפת של מערכות התשתית והמחשוב של החברה עם אלו של אלעד מערכות."