פרק חמישי

הקמת בית תוכנה

מתכנת ראשון:
בשנת 1986 פנה אלי חבר, חיים שקד, בבקשה לפיתוח תוכנה. תפקידו היה מנהל אגף מים, חשמל ומאור בעירית רמת-גן. הוא ביקש לפתח מערכת בתחום הפיקוח על החשמל. לא נתתי הסכמתי מפני שבזמנו "אלעד" לא הייתה בית-תוכנה, אלא גייסה הרבה מתכנתים לצורך עבודה בבית הלקוחות.
יוסי צ'רניאק היה אחד ממחפשי העבודה והתגלה כעקשן לא קטן כשכל שבוע התקשר לבדוק אם יש עבורו משרה. באותה עת לא הייתה לי עבודה להציע לו, אך הנדנוד של חיים שקד מחד ויוסי צ'רניאק מאידך, דחף אותי לומר "או.קיי, צ'רניאק לך לעירית רמת-גן ותפתח תוכנה לפי הצרכים שלהם". לא חשבתי שיהיה לזה המשך מעבר לפיתוח הנקודתי. שפת פיתוח שנבחרה הייתה Cobol ומערכת הפעלה dos על מחשבי PC XP. להפתעתי הרבה קבלנו בקשה לפיתוח עבור מערכת נוספת ולאחר מכן למספר מערכות נוספות. תוך תקופה קצרה פיתחנו כ- 20 מערכות לעיריית רמת-גן, החל מהשירות הפסיכולוגי, דרך מערכות תאורה, אגף הפיקוח, מערכות לבתי-ספר ועוד. חלק מהמערכות היו קטנות מאוד וחלקן גדולות ורחבות היקף. לצורך כך גייסנו עובדים נוספים ונפתחנו לקבלת הזמנות פיתוח נוספות לגופים שונים כגון "מכבי שרותי בריאות", "המועצה לשווק פרי הדר" ועוד. יוסי צ'רניאק עבד יומם וליל הסתובב בין הלקוחות לפי הצורך. אני זוכר שיום אחד אמו של יוסי צ'רניאק התקשרה ל"אלעד" וביקשה לשוחח עם בנה. השבתי לה "הוא עדיין אצל לקוח". "עם מי אני מדברת?" היא התעניינה."עם שלמה טירן" עניתי. היא הגיבה בפרץ של התרגשות "או המלאך הגואל". שאלתי אותה לפשר האמירה היא ענתה "הצלת את בני שהיה כשנה ללא עבודה, עד שמצא את פרנסתו ב"אלעד"."
הייתי נוכח באירוע הברית של בנו וכעבור 13 שנה בבר-המצווה שלו.
יוסי צ'רניאק עבד עד לפני כשנתיים ב"אלעד" אז עבר בהסכמתנו וברכתנו לעבוד ישירות במשרד הביטחון.

מתכנתת ראשונה:
שנה אחרי גיוסו של יוסי צ'רניאק לעבודה הגיעה למשרדנו בתל-אביב בחורה צעירה דתייה, חרדית ירושלמית בשם שרה רביץ לימים שרה הריס – שהתגלתה גם כעקשנית לא קטנה בבקשתה לעבוד בחברה. הבחורה סיימה אולפנא לבנות חרדיות בתחום המחשוב בירושלים. באותה תקופה לא היה לי עניין להעסיק תוכניתנים מתחילים. חיבבתי את הנערה מלכתחילה, לא רציתי לסרב לה מיידית. כדי להתנער ממנה באלגנטיות החלטתי להציע לה הצעה שהיא לא תוכל לעמוד בה ולבטח תסרב לה. השבתי לה: "או.קי תתחילי לעבוד מחר, אך דעי לך, את מקבלת ממני משכורת של 100 שקל לחודש וכל חודש אני אעלה לך את השכר ב- 100 שקל. אחרי שנה במידה ותחזיקי מעמד אני אשווה את משכורתך למשכורת של תוכניתן מנוסה. נושא הנסיעות ירושלים – תל-אביב על חשבונך". סיימתי את דברי וחיכיתי לתגובת סירוב להצעה. להפתעתי היא קבלה את הצעת העבודה שלי. מה שהיה ברור שבחודשים הראשונים היא השלימה מכיסה את הנסיעות בקו ירושלים – ת"א. לזכותה יאמר כי מעבר למערכות המורכבות שהיא קבלה לטפל בהן ביניהם בי"ח משגב לדך, מחשוב כל קרן היסוד ועוד, היא פתחה פתח לעבודה של נשים חרדיות ב"אלעד". הצלחתה בחברה ונחישותה הביאו לכך שכיום יש כ- 40 בנות מהמגזר החרדי שעובדות בחברה. אציין ששרה היא עדיין במשפחת "אלעד". במהלך השנים שרה התחתנה וכיום היא אמא לשבעה ילדים. הייתי נוכח בחתונתה וכן בברית המילה של בנה הראשון.

כיום בית-התוכנה של "אלעד" מונה כ- 80 אנשי פיתוח בתל-אביב ובירושלים.
תודה רבה לכולם. זכרו תמיד שיש עוד לאן לשאוף ולהתפתח כי השמיים הם…

ההמשך בפרקים הבאים…
שלכם בידידות,
שלמה טירן