פרק שנים-עשר

המדד של אלעד

לאחרונה נפגשתי בצורה אקראית עם פרופ' משה צבירן. כשראיתי אותו, הבליח בי זיכרון הקשור לנוסטלגיה של אלעד מערכות. לא כולם יודעים, כי בתחילת דרכה של אלעד מערכות, הרימה החברה פרויקט השוואתי בנושא רמות שכר בענף המחשבים במשק.

להלן עיקרי הסיפור:

בתחילת שנות ה-80 שימשתי, מטעם אלעד מערכות, כמנכ"ל חברת "סולמל" – חברת המחשוב של סולל בונה. אחד העובדים בסולמל היה משה צבירן, שהיה גם תלמיד דוקטורט במערכות מידע באוניברסיטת תל אביב ושימש כמנהל תחום מערכות הנדסיות בסולמל. כחלק מלימודיו הכין משה עבודה סמינריונית בנושא "השוואת שכר בין הסקטור הפרטי לסקטור הציבורי בתחומי המחשוב". כדי לסייע לו לקבל נתוני שכר מחברות שונות לצורך עבודתו, פניתי לחברי המנמ"רים שעבדו במשרדי ממשלה ובסקטור הפרטי ובקשתי שישתתפו בעבודת הסמינריון, כאשר במקביל גייס משה חברות נוספות, בעיקר מהסקטור הפרטי. תוצאות העבודה פורסמו בכנסים וקבלו הדים רבים בעיתונות.

בלי שום קשר ועם המון קשר, במסגרת תפקידי כמנכ"ל סולמל, פניתי באותה תקופה אל מועצת המנהלים של סולמל, להעלאת שכר לעובדי יחידת המחשוב. נתבקשתי על ידם להכין חומר השוואתי של משכורות בתחום הענ"א. המידע של צבירן היה בדיוק מה שהייתי צריך והצגתי אותו בפני מועצת המנהלים. אז, בשיחה עם משה, עלה הרעיון לפתח את עבודתו למוצר מסחרי שיסייע לארגונים וחברות בהבנת רמות השכר המקובלות בשוק בעיסוקים השונים בתחום המיחשוב. המסגרת הארגונית הטבעית היתה לפתח זאת בכוחות משותפים במסגרת אלעד מערכות, וכך היה.

משה צבירן הביא עימו את הידע התיאורטי והמתודולוגיות ואפיין את מבנה הסקר ואת מערכת המחשוב שתתמוך בו. אלעד מערכות סיפקה את המסגרת הארגונית וגייסה לשם כך את ד"ר שאול קרני שפיתח את מערכת התוכנה של הסקר.

קראנו לסקר "המדד של אלעד", רחל צבירן (אשתו של משה) הייתה אחראית על התפעול. גיליון הסקר הראשון ראה אור בשנת 1984 עם 11 חברות שהיו מנויות לשירות. אחת לרבעון הופקה חוברת של הסקר, שהכילה נתוני שכר של עובדים בכל רמות התפקידים בענף.

לאחר כשנתיים הגענו למסקנה שאלעד מערכות איננה הבית המתאים לסקר, שכן אין סיכוי שהסקר יתרומם מעבר למספר החברות שהשתתפו בו מהסיבה שהחברות העדיפו לשמור על נתוני השכר בחברתם בחשאיות. לאור זאת, קיבלנו באלעד החלטה לצאת מהפרויקט ולהעבירו אל משה צבירן שהיה הרוח החיה שלו לאורך כל הדרך. משה הרים את הכפפה, רכש את הזכויות בסקר ומאז ועד היום הסקר מתפרסם תחת השם "המדד של צבירן", אשר נחשב למוביל בתחום השכר בענף המחשוב וההי-טק בישראל ומשתתפות בו למעלה מ 250 חברות.

שלכם בידידות
שלמה טירן